Fontos tudni, hogy a fogszabályozó kezelésnek két fontos szakasza van. Az aktív, amikor a viselt fogszabályozó készülék a megfelelő pozícióba mozgatja a fogakat. Illetve a retenciós időszak, amikor az elért eredményt megtartó készülékek segítségével fixáljuk, amíg a szövetek teljesen hozzá nem szoknak az új felálláshoz.
Mi maga a retenció, mi a szerepe a fogszabályozásban?
A retenció szó jelentése visszatartás, megtartás. A fogszabályozó kezelés aktív időszaka után szükség van kivehető és/vagy fix retenciós (megtartó) készülékre, amelyek megakadályozzák, hogy fogak elmozduljanak a beállított helyükről.
Miért fontos?
A brekettek leszedésével messze nincs vége a fogszabályozásnak. A készülék leszedése után ugyanis a fogak nem maradnak a helyükön, mivel a szövetek memóriájukra hallgatnak és a fix támasz megszűnésével elkezdenek visszarendeződni. Ahhoz, hogy a fogszabályozó készülékkel elért eredmény hosszú távon garantált legyen, szükségszerű a retenciós készülékek alkalmazása.
Mikor kezdődik a retenciós időszak?
Amint elértük a fogszabályozó készülékkel a kívánt eredményt, akkor eltávolítjuk a ragasztott elemeket a fogakról. Lenyomatokat veszünk, ami alapján a fogtechnikai laborban eltudják készíteni a retenciós készülékeket.
Milyen típusú retenciós készülékek vannak?
- Hawley-féle retenciós készülék
- Áttetsző műanyag sín
- Ragasztott retenciós ív
Mennyi ideig kell hordani?
A szakirodalom szerint legalább kétszer annyi ideig kell hordani, mint a rögzített készüléket, hogy megakadályozható legyen a fogak visszarendeződése. Kezdetben szinte folyamatosan viselni kell, nagyjából csak az étkezések alatt lehet kivenni, majd ezt követően lassan és fokozatosan kell csökkenteni a hordási időt.
Szakorvossal folytatott rendszeres konzultáció ebben az időszakban is fontos marad, bár ezek fokozatosan egyre ritkábbak lesznek. Nagyon fontos, hogy ne hanyagold el a készülék viselését.