
Gyermekkori fogszabályozás
Válassz személyre szabott gyermekkori fogszabályozó kezeléseink közül, kérj most időpontot!
Miben különbözik a gyermekkori kezelés a felnőttkoritól?
A mai modern rögzített készülékek elterjedésével a fogazati rendellenességek nagy része korrigálható felnőtt korban is, mondhatjuk, hogy korhatár nélkül. Ez jó hír, azonban vannak olyan életkori sajátosságok, melyek lehetővé tesznek egy sor olyan beavatkozást, amivel egyrészt javítunk a gyermekek életminőségén (légzés, rágás hatékonyság, beszéd, nyelési funkciók), másrészt megelőzünk vagy leegyszerűsítünk további szükséges kezeléseket.
Kisgyermekkor (7-10 éves kor)
Ebben az életkorban kettős céllal vágunk bele egy korai fogszabályozó kezelésbe:
1. A fogváltás természetes lezajlásának segítése, biztosítása.
2. A harmónikus arcfejlődés biztosítása a rossz szokások (pl: újjszopás) és izom diszfunkciók (pl: nyelvlökéses nyelés, szájlégzés) megszüntetése révén. Mivel ebben az időszakban alakulnak ki a harapási rendellenességek, az időben elvégzett kezelések hiánya a rendellenesség súlyosbodásához, az izomdiszfunkciók rögzüléséhez vezet. Egy jól időzített, megfelelően koordinált kezeléssel megelőzhető, néhány esetben teljesen kezelhető egy, a későbbiekben sokkal nagyobb erőfeszítések árán megoldható fogazati rendellenesség. Bevezető fogszabályozó kezeléssel elkerülhető a foghúzással (maradó fogak eltávolításával) járó fogszabályozó kezelés.
Miért éppen a 7 éves kor javasolt a gyermek fogszabályozás megkezdésére?
Ebben a korban, már előbújtak az első nagyőrlők, amelyek kialakítják a harapást hátul. Ilyenkor már nagyrészt az első négy frontfog is előtörőben van, így már fel tudjuk mérni, mind a hátsó, mind az elülső harapási formát. Minél előbb felismerjük a problémát, annál könnyebben kezelhető.

A gyerekkori fogszabályozás közvetlen eredményei a következők:
- Helyteremtés a torlódott fogazatban.
- Harmonikus arcprofil, jó harapási forma kialakítása az állcsontok növekedésének irányításával.
- A kiálló elülső fogak rendezésével csökken a frontfog trauma valószínűsége.
- Helyfenntartás még elő nem bújt fogak számára.
- Csökken a későbbi esetleges foghúzás valószínűsége.
- Csökken a későbbi esetleges fix fogszabályozó készülékkel történő kezelés időtartama.
Serdülőkor (10-12 éves kor)
Ennek az életkori szakasznak a biológiai sajátossága a “serdülőkori növekedési csúcs”, amikor a különböző hormonváltozások hatására az egész szervezetben egy nagyon aktív növekedés, átalakulás zajlik. Ez a fogszabályozás szempontjából egy kiemelten fontos időszak.
Ilyenkor sikeresen kezelhető a legtöbb fogazati rendellenesség konzervatív úton. Ez azt jelenti, hogy az állcsontok növekedését, egymáshoz viszonyított helyzetét tudjuk beállítani, stabilizálni.
Ezeket a beavatkozásokat -állcsontortopédiai kezeléseknek- vagy Funkcionális fogszabályozó kezeléseknek nevezzük.
Fő célja a fogívek és állcsontok ideális helyzetének beállítása kivehető készülékkel.
A kivehető készülékek hátránya, hogy csak bizonyos fogmozgatásokat lehet velük elvégezni, ezért a velük végzett kezelés után mindig szükség van rögzített készülékes kezelésre a tökéletes eredmény elérése érdekében. A kivehető készülékes kezelést előkezelésnek tekinthetjük. A kivehető fogszabályozók általában 1–1,5 évig funkcióképesek.
12 éves kor után, ha a gyermek minden foga kibújt, a fogszabályozás rögzített fogszabályzóval történik. Erre legideálisabb készülékek a lágy erőkkel működő fogszabályozók.

A funkciós készülékekkel végzett kezelések közvetlen eredményei
- Biztosítjuk az arc és az állcsontok harmónikus növekedésének feltételeit.
- Megváltoztatható az alsó állcsont helyzete, ezáltal az arcprofil kiegyensúlyozott lesz.
- A fogívek alakját megváltozatjuk, kiszélesítjük.
- Az esetlegesen fennmaradó izomdiszfunkció kat rendezzük.
Kivehető készülékek
A gyermekkori fogszabályozás során alkalmazunk. A gyerekek könnyen hozzászoknak készülékükhöz, színes figurák, csillámpor segítségével pedig egyedivé varázsolhatóak, így viselésük játékossá válik.
Sajnos még él a köztudatban az “éjszakai fogszabályozó” megnevezés. Fontos leszögezni, hogy ezeket a készülékeket napközben (nyugodt időszakban, leckeírás, olvasás, tv-nézés) is hordani kell. Minél többet hordja a gyermek, annál hatékonyabb.
A kivehető készülék hordását gyakran követi rögzített készülék alkalmazása. Ez azért van, mert a kivehető készülékkel nem lehet olyan finom fogmozgatásokat végezni. A tökéletes végeredményt és hosszú távú stabilitást rögzített készülék segítségével érhetjük el.

ELŐNYEI
A páciens ki tudja venni, így könnyen tisztítható a fog és a készülék is. A fogakra, állcsontra kifejtett erő nem állandóan hat, és nem túlságosan nagy. Esztétikailag nem zavaró. Aktiválása és ellenőrzése kevés időt igénylő feladat. Segítségével az állcsontok fejlődése gyermekkorban befolyásolható.
HÁTRÁNYAI
A fogak testes elmozdítása nem végezhető velük (csak rögzített készülékekkel). Hatékonysága nagyrészt a gyermek együttműködésétől (készülék használati idejétől) függ. Nem alkalmazható minden eltérés kezelésére. Bizonyos életkor után már nem alkalmazható.
Az életreszóló befektetés
A mosolyod az egyik első fizikai jellemző, amelyet mások látnak. Egy gyönyörű mosoly azt üzeni a külvilágnak, hogy igényesen törődsz magaddal.
Milyen volt az együtt töltött idő?
Pácienseink visszajelzései:
Ne habozz Te is belevágni a fogszabályozásba! Nézz szét portfóliónkban.
Dr. Kovács Sarolta fogszabályozó szakorvos
Az orvos és a beteg közti bizalmi kapcsolat az
igazi titkos összetevője egy akár 1-1,5 évig is
tartó, sikeres kezelésnek. Gondos tervezéssel
mindent megteszünk azért, hogy a lehető
legrövidebb idő alatt a legeredményesebb
változást érjük el.
Kezelésről-kezelésre haladva egyre szépül majd a mosolyod, így alig várod majd a következő
alkalmat, hogy újra ellátogass hozzánk!

Tájékozódj tovább legfrissebb blogcikkeinkből


Hogyan néznél ki szabályos mosollyal? – Invisalign® SmileView™
Érdekel hogyan néznél ki fogszabályozás után, szabályos mosollyal? Akkor jó hírem van! Csupán 60 másodpercre vagy attól, hogy megpillantsd jövőbeli

TORLÓDOTT FOGAZAT – Hatással lehet az egészségemre?
Horkolás? “Tokás” arcprofil? Helytelen testtartás? Szívbetegségek Állkapocs ízületi panaszok? Tisztában kell lennünk azzal, hogy a szabálytalan fogsor – a szabálytalan mosolyon

Mi okozza a fogtorlódást felnőttkorban?
Miért torlódnak a fogaink? Mi okozza a fogtorlódást? Fogak torlódásának okai felnőttkorban Általános jelenség, hogy a bölcsességfogak előtörésének ideje nagyjából
Kérj időpontot személyes konzultációra
Csak egy üzenet vagy telefonhívás, és mindent megbeszélünk.
Töltsd ki az alábbi űrlapot az adataiddal
Add meg a nevedet és a telefonszámodat, hogy felhívhassunk
Jelöld meg, hogy mikor hívhatunk
Válaszd ki a napot és az időpontot, amikor nyugodtan beszélhetünk
Készen is vagy, várd a hívásunkat
Hamarosan megkapsz minden segítséget, hogy önfeledten mosolyogj
Bejelentkezés
1.
Elsőként arra kérünk, add meg a személyes adataidat. Olyan telefonszámot írj be, melyen el tudunk érni a kért időpontban.
2.
Gondold át, hogy mikor lenne neked a legalkalmasabb, hogy felhívjunk és megbeszéljük a továbbiakat.
3.
Ne maradj le híreinkről: kérd INGYENES leveleinket a fogszabályozással, szájhigiéniával kapcsolatos akciókkal, tippekkel!
4.
Segíts nekünk azzal, hogy pár mondatban leírod a mosolyoddal, fogaiddal kapcsolatos gondjaidat, amire megoldást szeretnél. Így mi is felkészültebbek leszünk, amikor felhívunk.
5.
A “VISSZAHÍVÁST KÉREK” gombra kattintással elfogadod az ÁSZF-ünket és tudomásul veszed az Adatvédelmi tájékoztatónkat.