Nyitott harapás
Mosolyogás közben nem látszanak a felső fogaid teljesen? Nehezen tudsz átharapni szilárdabb ételeket, mert nem érintkeznek elől a fogaid?
A nyitott harapásról általánosságban
A nyitott harapás a mélyharapásnál kevésbé gyakori fogazati eltérés, viszont a kezelése bizonyos esetekben nehezebb. A kezelési eredmény hosszú távú stabilitása nagyban függ a nyelv és arcizmok harmonikus működésétől. Ezért a fogszabályozó kezelést gyakran kiegészítjük izomfunkciós terápiával, amelynek eredményeképp javul a beszéd, a légzés, a nyelés, a rágás is, de a legfontosabb, hogy a nyelv felemelkedik a szájpadlásra.
A nyitott harapás kezelését is érdemes mielőbb, már serdülőkorban elkezdeni amíg az állcsontok fejlődése aktív. Felnőttkorban is korrigálható az eltérés rögzített- és láthatatlan fogszabályzóval egyaránt.
Mi az a nyitott harapás?
Nyitott harapásról abban az esetben beszélünk, amikor a felső és alsó fogsor fogai nem érnek össze, rés látható közöttük. A harapási eltéréseket a tér három irányában értékeljük, a nyitott harapás is a vertikális (függőleges) síkban való eltérés hasonlóan a mélyharapáshoz, csak ellenkező irányban. Míg a mélyharapás esetében a felső fogak túlzottan eltakarják az alsókat, a nyitott harapásnál a fogak nem érnek össze. Tükörben szintén ellenőrizhető összezárt fogak mellett.
A nyitott harapás formái és kialakulásának okai
A nyitott harapás megjelenésének is több formája van.
Az első típusba amikor a harapási eltérés megjelenését a helytelen izomfunkciók okozzák. Ilyen a megmaradó infantilis (nyelvlökéses) nyelési reflex: amikor a nyelési ciklus során a nyelv hegye a frontfogak közé nyomódik. Ebben az esetben a nyelv ereje és jelenléte nem “engedi” összeérni a frontfogakat. Egyéb okok lehetnek pl. az ajakszorításos nyelés, hasonlóan működik mint a nyelvlökéses nyelés, csak a nyelési ciklus során az alsó ajak szívódik be a fogívek közé. Ezen felül a gyermekkori rossz szokások jelenléte is nyitott harapás kialakulásához vezet mint pl. ujjszopás, hosszan tartó cumizás stb. Az eltérés elsősorban a frontfogak területén jelenik meg, de bizonyos esetekben az oldalsó fogakat is érintheti.
A nyitott harapás megjelenésének második formája genetikailag meghatározott forma.
Ilyenkor az állcsontok, a maxilla és mandibula növekedési iránya megváltozik. Az arc növekedése inkább vertikális (hosszanti) irányban fejlődik a normális horizontális (széltébe) növekedési iránnyal ellentétben. Ezt a típusú arc növekedést a szakirodalom “Long face” szindrómának nevezi.
Ebben az esetben a harapási eltérést nem csak a fogak helyzete okozza, hanem az állcsontok egymáshoz viszonyított pozíciója. Ilyenkor nem csak a frontfogak érintettek, hanem akár a teljes fogív.
Tünetei és következményei
Honnan tudhatjuk, hogy nekünk vagy gyermekünknek nyitott harapása van-e?
Ideális fogsor érintkezés esetén a felső frontfogak 1,5-2 mm-t takarnak el az alsó metszőfogakból, és az oldalsó fogak szimmetrikusan, stabilan összeharapnak. Olyan esetben amikor összezárt fogsorok mellett a fogak nem érintkeznek és rés látható köztük nyitott harapásról beszélünk.
Egészségügyi következmény
Azok a fogak melyek nem érnek össze nem vesznek részt a rágásban, így az érintkező fogak túlterhelődnek.
Mivel a normálisnál kevesebb fog érintkezik a rágás minősége romlik, ami később akár emésztőrendszeri panaszokhoz és felszívódási zavarokhoz vezethet.
Az állkapocsízületek is túlterheltek az ilyen típusú fogérinkezés esetén.
A nyitott harapással élő személyek nagy része szájlégző. A szánkon keresztül történő lélegzés jóval kisebb ellenállást okoz, illetve sokkal nagyobb volumenű levegővétel. Az egyik hosszú távú hatás, azonban a koponya, az arc csontozatának rendellenes fejlődését okozza, ami egész életünkre hatással van.
Idővel a kezeletlen szájlégzéssel élőknek súlyosabb problémákkal kell szembenézniük, olyanokkal, mint az abnormális arcizom és fognövekedés, megnyúlt száj, fogínygyulladás és fogszuvasodás.
A szájlégzés gyakori velejárója a felszínes alvás is, ami ronthatja a napközbeni teljesítményt, és gyermekkorban a szervezet növekedési folyamatait is károsíthatja.
A szájlégzéssel élő gyermekek általában nem alszanak túl jól, ez pedig ronthatja a koncentrációképességet és viselkedési problémák kialakulásához akár ADHD kialakulásához vezethet.
A szájlégzés továbbá csökkenti a vér oxigéntartalmát is, ezáltal pedig magas vérnyomást, szívproblémákat, alvási apnoét és más egészségügyi problémákat okozhat.
Mosolyesztétika
Hosszúkás arcforma, gyakran nyitott száj és szájlégzés.
A mosolyesztétikát tekintve szűk felső fogív, a frontfogak nem láthatóak teljesen mosolygáskor, reverz mosolyívet látunk:
A nyitott harapás kezelése
A fent említett következményeket figyelembe véve láthatjuk, hogy a fogszabályozó kezelés nagyban túlmutat a fogak egyszerű sorbarendezésén.
A nyitott harapás kezelése a legtöbb esetben inkább életminőségi kérdés mintsem esztétikai. A kezelés történhet rögzített vagy láthatatlan fogszabályozóval egyaránt. Kezelési célok a következők: fogívek tágítása, a frontfogak beállítása és a mosolyesztétika javítása, a harapás beállítása.
Funkciós kezelési célok: a nyelv és mimikai izmok funkciójának javítása, a testtartás és az ideális orrlégzés stabilizálása.
Nézz meg egy teljes nyitott harapásos esetet:
A nyitott harapás kezelésével a következő eredményeket érhetjük el
- Beállítjuk a mosolyesztétikát, a frontfogakat ideális pozícióba állítjuk.
- Zárjuk a frontfogak közötti rést.
- Szép, harmonikus mosolyt alakítunk ki.
- Megszüntetjük a rágófogak túlterhelését.
- Beállítjuk a harapást, ezáltal kényelmesebb és hatékonyabb lesz a rágás.
- Javítjuk a felső ajak megtámasztását, így az teltebb exponáltabb lehet.
- Javítjuk az arc megjelenését a mimikai izmok működésének harmonizálása által.
- A nyelv funkciók rendezésével javul a légzés és az alvás minősége is.
A harapási eltérések kezelésével nem csak egy szép mosolyt alakítunk ki! Kezeléseink során minden esetben egy teljes életminőség-javulás elérése a cél.
Invisalign kezelés lépésről lépésre
A sikeres és leggyorsabb fogszabályzó kezelések kulcsa az alapos diagnózis és részletes
kezelési terv. A legmodernebb eszközökkel és technológiákkal dolgozunk, így a fogszabályozás nálunk tényleg csak minimális kellemetlenséggel jár. Mind a kezelési, mind a fogorvosi székben töltött idő olyan rövid, amilyen csak lehet.
Az életreszóló befektetés
A mosolyod az egyik első fizikai jellemző, amelyet mások látnak. Egy gyönyörű mosoly azt üzeni a külvilágnak, hogy igényesen törődsz magaddal.
Milyen volt az együtt töltött idő?
Pácienseink visszajelzései:
Ne habozz Te is belevágni a fogszabályozásba! Nézz szét portfóliónkban.
Dr. Kovács Sarolta fogszabályozó szakorvos
Az orvos és a beteg közti bizalmi kapcsolat az
igazi titkos összetevője egy akár 1-1,5 évig is
tartó, sikeres kezelésnek. Gondos tervezéssel
mindent megteszünk azért, hogy a lehető
legrövidebb idő alatt a legeredményesebb
változást érjük el.
Kezelésről-kezelésre haladva egyre szépül majd a mosolyod, így alig várod majd a következő
alkalmat, hogy újra ellátogass hozzánk!
Tájékozódj tovább legfrissebb blogcikkeinkből
Fogszabályozás konzultáció menete – Mi történik az első konzultáción?
Örülünk és köszönjük, hogy érdeklődsz a kedvezményes konzultációs nap iránt! Amennyiben egyből regisztrálnál, most 50% kedvezménnyel, itt meg is teheted!
Fogszabályozó gumi – Minden, amit az elasztikus gumizásról tudni kell! Folytatás. II.
Hogyan használd? A bizonyos kezelési fázisoknak megfelelően különböző alakzatokban, különböző átmérőjű gumigyűrűket használunk. Mindig a fogszabályozó orvos által előírt
Hogyan néznél ki szabályos mosollyal? – Invisalign® SmileView™
Érdekel hogyan néznél ki fogszabályozás után, szabályos mosollyal? Akkor jó hírem van! Csupán 60 másodpercre vagy attól, hogy megpillantsd jövőbeli
Kérj időpontot személyes konzultációra
Csak egy üzenet vagy telefonhívás, és mindent megbeszélünk.
Töltsd ki az alábbi űrlapot az adataiddal
Add meg a nevedet és a telefonszámodat, hogy felhívhassunk
Jelöld meg, hogy mikor hívhatunk
Válaszd ki a napot és az időpontot, amikor nyugodtan beszélhetünk
Készen is vagy, várd a hívásunkat
Hamarosan megkapsz minden segítséget, hogy önfeledten mosolyogj
Bejelentkezés
1.
Elsőként arra kérünk, add meg a személyes adataidat. Olyan telefonszámot írj be, melyen el tudunk érni a kért időpontban.
2.
Gondold át, hogy mikor lenne neked a legalkalmasabb, hogy felhívjunk és megbeszéljük a továbbiakat.
3.
Ne maradj le híreinkről: kérd INGYENES leveleinket a fogszabályozással, szájhigiéniával kapcsolatos akciókkal, tippekkel!
4.
Segíts nekünk azzal, hogy pár mondatban leírod a mosolyoddal, fogaiddal kapcsolatos gondjaidat, amire megoldást szeretnél. Így mi is felkészültebbek leszünk, amikor felhívunk.
5.
A „VISSZAHÍVÁST KÉREK” gombra kattintással elfogadod az ÁSZF-ünket és tudomásul veszed az Adatvédelmi tájékoztatónkat.