A közhiedelemmel ellentétben a ragasztott fogszabályozó készülék nem károsítja a fog anyagát.
Laikusok szerint a ragasztó illetve maguk a brackettek foltokat hagynak a fogaink felszínén, amelyek a fogszabályozó készülék eltávolítását követően szembetűnőek és visszafordíthatatlanok lesznek.
Igen, valóban vannak olyan esetek, amikor a fogszabályozás során elszíneződések jelennek meg a fogakon, de ez kizárólag a fogak tisztításán és a helyes szájhigiénén múlik.
Ezért elengedhetetlen a rendszeres dentálhigiénés kezelés a fogszabályozás kezelése alatt és után.
A dentálhigiénikus eltávolítja a képződő fogkövet és ezáltal minimalizálja fogkő által okozott betegségek kialakulásának esélyét, megakadályozza az ínygyulladást okozó baktériumok elszaporodását. Ezenfelül rávilágít a tisztítás szempontjából elhanyagolt területekre is és segít a leghatékonyabb eszköz és módszer kiválasztásában. Tanácsot ad annak helyes használatához a tökéletesen tiszta fogakért.
A ragasztott készülékek elősegítik a lepedék megtapadását, felhalmozódását.
A lerakodott ételmaradék ideális kiváló táptalajt biztosít a szájüregben található baktériumok számára. Azok szénhidrátok bontása közben savas kémhatású anyagot termelnek. Amikor a szájüreg ph-értéke 5,2-5,7 (kritikus pH) alá csökken, a fogzománcból elkezdenek kioldódni az ásványi anyagok és megindul a fogszuvasodás. Ennek a folyamatnak azonban vannak ún. visszafordítható fázisai is.